Lacyc3.eu – Cikkek

Nala – színt hoz a telepítésedbe

*Kódok

Ki mondta, hogy a parancssoros programoknak unalmasnak kell lenniük? Bemutatkozik Nala, az apt szépítő.

Nekünk, pingvin barátoknak bár nem kötelező, de sokszor igen praktikus, ha gyakorlottan tudjuk használni a parancssort. Különösen igaz ez a csomagtelepítő alkalmazásra, az aptra. Az apt viszont az új felhasználók számára talán egy kicsit túl nyers lehet.

A Nala elsődleges célja, hogy a kezdő felhasználók számára egy felhasználóbarátabb felületet biztosítson az apthoz. Itt elsődlegesen a kimenet színezését kell érteni, de van olyan funkció, ami bárkinek jól jöhet a mindennapokban.

Ajándékozz okosan, (adat)biztonságosan a Mozillával!

*Privacy not included logó
Itt a november vége, hamarosan elstartol az ünnepi vásárlási agybajszezon. Ha valamilyen okos eszközt vagy szolgáltatást szeretnél ajándékozni akár magadnak, akár valamelyik szerettednek, akkor érdemes megismerkedned a Mozilla *Privacy not included vásárlási útmutatójával.

Valaki figyel – watch puska

Bash logo
A watch egy tipikus életminőség javító eszköz, ami nélkül bár megvagyunk, de használatával kényelmesebbé válik a munkánk. Alapvetően arra való, hogy megadott időközönként lefuttasson egy parancs (sorozatot), majd annak kimenetét megjelenítse.

Xerox Phaser 3020 nyomtató beállítása Linux alatt

Lézernyomtató illusztráció
Bár a címben említett, Xerox Phaser 3020 típusú lézernyomtató beállítása Linux alatt sem egy nagy ördöngösség, azonban nincs egy felhasználóknak szánt, lépésről-lépésre útmutató a beállításához. Eddig legalábbis nem volt. :)

A nyomtatóról röviden

A Xerox Phaser 3020 nyomtatóról annyit érdemes tudni, hogy egy viszonylag pénztárcabarát (28-30 ezer forint magasságában megvásárolható) mono (fekete-fehér) lézernyomtató.

LG 27UL550-W – Az élet 4K-n

LG 27UL550-W

Még élénken él bennem, mekkora életminőségbeli váltás volt, mikor még apró vadhajtásként rájöttem, hogy a CRT monitorom a 800×600-as felbontás és 75Hz-es frissítés mellett képes 1024×768-ra is, igaz csak 60Hz-en.

De mégis, elférek az asztalon! Nem lóg ki semmi, nincs zsúfoltság. És a Red Alert 2 is mennyivel élvezetesebb volt úgy, hogy többet láttam a térképből és a vezérlők között sem kellett folyamatosan görgetni. Nem mellesleg a játékok még kis részletességgel is szebbek voltak mint 800×600-on.

Később hasonló élmény volt az első LCD monitorom, ami már az elképesztő 1152×864-es felbontást is tudta (pontosabban tudja, mert még mindig itt van és nem is olyan régen még napi használatban volt). Szintén 60Hz-en, de ez egy LCD-nél már nem (úgy) számít.

Kicsit előreugorva az időben a váltás, amiről beszélni szeretnék az a FullHD → 4K irányba történt. Megmondom őszintén, hasonló „ejha” élményt vártam.

Ubuntu 20.10 – Goromba Gorilla

Gorilla illusztráció
Hamarosan itt az Ubuntu 20.10 végleges kiadása, ezért úgy gondoltam, kipróbálom, mit tud a legfrissebb Ubuntu + Gnome páros.

Az Ubuntu 20.10 kódneve Groovy Gorilla. A groovy magyarul izgalmas vagy nagyon divatos. Izgalmas Gorilla. Hmm…, remélem, inkább divatos lesz, mert akkor pár sorral és néhány szép képernyőképpel elintézhetem a cikket. Ha viszont izgalmas, akkor egy hosszabb túra következik.

SMR – Merevlemez zsindelyekkel

zsindely
Hogy mi köze van a modern merevlemezeknek a zsindelyekhez? Hogyan tette lehetővé az SMR technológia a mai modern, akár 16 TB-os hagyományos adattárókat? És mindennek hogyan lehet köze az SSD-khez? Most megtudhatod.

10 nagyszerű LibreOffice funkció

LibreOffice 6.4 banner
Ahogy azt már többször is említettük (legutóbb itt), a LibreOffice irodai programcsomag az OpenOffice.orgon alapul. Az alábbiakban a LibreOffice hivatalos blogbejegyzése alapján 10 olyan nagyszerű funkciót mutatunk be, amelyek a szétválás után lettek a LibreOffice részei.

Quis custodiet ipsos custodes? – Az adatlopkodó Avast

Megfigyelő kamera figyelmeztető tábla
Avagy ki őrzi az őrzőket? Jól időzítve, január 27-én, a nemzetközi adatvédelmi világnapot megelőzően tört ki az az újabb adatvédelmi botrány, amely erősen megrendítheti a biztonsági szoftverekbe vetett általános hitet. Bár lehet, hogy a brexit és a koronavírus árnyékában szinte jelentéktelennek tűnik egy újabb, több mint száz millió embert érintő adatvédelmi botrány, mégis egy olyan határt lépett át az Avast, amit soha, egyetlen biztonsági szoftvert gyártó cégnek sem szabadna. És persze a többieknek sem.

Ubuntu Mate 19.10 – A modern nosztalgia

Ubuntu Mate logo
Az Ubuntu 19.10 azzal keltette fel a kíváncsiságomat, hogy „Unity menekültek” számára reklámoz funkciókat. A képeken egész használhatónak néz ki, de vajon a gyakorlatban is olyan jó, mint ahogy az távolról tűnik? Megnéztem!

KDE Neon 18.04

KDE Neon logó
Több, mint négy éve volt már, hogy üzemszerűen használtam KDE-t, és majdnem tíz éve volt, hogy írtam is róla valamit. Ezért úgy gondoltam, eljött az ideje, hogy újra kipróbáljam az élet KDE oldalát. Erre nem is akármelyik disztribúció KDE változatát telepítettem fel, hanem a „zászlóshajót”, a KDE Neont próbáltam ki.

Ubuntu 18.10 - Kozmikus Kalandok

Ubuntu Cosmic Cuttlefish
Ha a címre ránézve arra gondoltál, hogy időutazás áldozata lettél (vagy én), akkor megnyugtatlak, hogy szó sincs erről. A cikk írásának időpontjában jár le az Ubuntu 18.10 támogatása, ezért úgy gondoltam, hogy az utolsó pillanatban még kipróbálom, mire is képes az Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish, azaz Kozmikus Tintahal.

Egy Cassandra frissítés története, avagy a legacy sárkány tüzet okád

Frissítés gomb
A cél tiszta és világos: A Datastax-féle Cassanda (DSE) 4.8.9-ről fel kell frissíteni adatvesztés nélkül az összes fontosabb klaszterünket 5.1.11-re, leállás és az üzleti folyamatok bárminemű megakasztása nélkül.

Xubuntu frissítés 18.04-re

Xubuntu logó
Nagyon régen érett már, hogy egy új cikkel jelentkezzek. Ahogy az is, hogy több hét halogatás után engedjek a Xubuntumnak, mikor finoman tájékoztat, hogy már elérhető a 18.04.2 LTS. Elérkezettnek láttam az időt, hogy biztonsági mentés után rákattintsak a frissítés gombra. Magam is kíváncsian várom az eredményt, több okból is.

Ubuntu és Bitlocker – Megférnek együtt?

titkosítás illusztráció
Mint azt évek óta jól tudjuk, az Ubuntu és a Windows egész jól megférnek egymás mellett. De mi a helyzet akkor, ha lemeztitkosítást használunk?

Vannak olyan körülmények, ahol elkerülhetetlen, sőt egyenesen kötelező valamilyen lemeztitkosítási megoldás használata.