Az előző részben beszéltünk a biztonsági mentések fontosságáról, meghatároztuk a mentendő állományaink listáját, áttekintettük a mentések lehetséges helyét a pendrive-tól a felhő tárhelyig és megtudtuk, mi az a visszaállítási teszt és miért van rá szükségünk.
Amiről még ejtettünk néhány szót, de nem fejtettük ki, az a mentések ütemezése, a mentések típusai, valamint a biztonsági mentő programok. Úgy volt, hogy ezekre ebben a cikkben kerítünk sort, ám úgy éreztem, kár lenne a felhő tárhelyekkel egy cikkbe zsúfolni őket. Így ma a felhőkkel fogunk megismerkedni, valamint bemutatok néhány ingyenes tárhelyet is.
Felhő tárhely
Ugyan az előző részben megemlítettem őket, ám úgy érzem, van értelme kicsit jobban elmélyedni a témában. A Dropboxról szóló cikkünk kapcsán már szóba kerültek a felhőbe való mentéssel kapcsolatos alapvető kérdések, amiket át kell gondolnod, mielőtt erre szánod magad. Ám most még kanyarodjunk vissza magára a felhőre.
Mi az a felhő?
A szofisztikált „definíció” szerint a felhő szolgáltatás nem egy dedikált számítógépen üzemel, azaz nem egy kijelölt számítógépen működik. Ehelyett a felhő szolgáltató olyan rendszert használ, ami lehetővé teszi több (esetenként nagyon sok) számítógép használatát. Méghozzá úgy, hogy a túlterhelt gépről a terhelés egy részét okozó feladatokat másik, kevésbé terhelt gépre irányítják. Ezt hívják terhelésmegosztásnak. Ám ez az egész folyamat számodra észrevehetetlen, más szóval transzparens. A felhő szolgáltatást interneten vagy intraneten, azaz belső hálózaton keresztül tudod igénybe venni egy böngésző segítségével, attól függően, hogy az adott szolgáltatás publikus vagy privát.
Egyszerűbben: ha bármi olyan szolgáltatást használsz, ami nem a saját gépeden fut, akkor az felhő. Ha még esetleg így sem egészen világos, mondok példákat. Mikor feltöltesz képeket, zenéket és nem a helyi gépeden tárolod ezeket, ha dokumentumokat szerkesztesz mondjuk a Google Docs-on, ha az Androidos telefonodon szinkronizálod a névjegyeidet, mikor épp letöltöd a kolléga által a Dropboxon megosztott fájlt stb. Ezekben az esetekben felhő szolgáltatást veszel igénybe, legfeljebb eddig nem voltál tudatában.
Ugyan a legtöbb felhő szolgáltató esetében a feltöltött fájlok a forrás gépen is elérhetőek maradnak (nem csak a felhőben vannak meg), ám mondjuk a Google Docsban készített dokumentumok alapértelmezetten nem kerülnek mentésre a gépünkre is. Ez tipikusan azt jelenti, hogy internet hiányában van egy Google-t érintő üzemzavar esetén a fájljaink elérhetetlenek. Ezért célszerű minden felhőben készített állomány lementeni saját eszközre is, így offline (internet nélkül) is elérhető lesz.
A felhő típusai
Úgy tűnhet, hogy ezek a fent említett példák egyféle felhő szolgáltatásba tartoznak, ám nem. Ahogy az igazi felhőkből is sokféle van, az informatikában felhőnek (vagy cloudnak) nevezettből is többféle van.
Ha belegondolsz, a fenti példák kapcsán és arra a következtetésre jutsz, hogy a felhők adatot tárolnak, nem állsz messze az igazságtól, ám ez csak a kép egy része. Ugyan a Google Docs is adatokat tárol, ezen kívül mást is csinál. Mert mi is a Google Docs? Felhő alapú szövegszerkesztő. Tehát nem kell a saját gépeden telepített LibreOffice-t, Abiwordöt, Microsoft Office-t használnod, sőt, telepítened sem, mert a Google-nek van egy olyan szolgáltatása, amikor az ő gépein fut a szövegszerkesztő, és te azt interneten keresztül egy böngésző segítségével elérheted. Ez a Google Docs. Egy szövegszerkesztő, ami nem a te helyi gépeden fut, hanem a Google-én.
Azok alapján, hogy egy felhő milyen szolgáltatást nyújt, háromféle felhőt és egy „egyéb kategóriát” különböztetünk meg:
- Szoftver szolgáltatás (SaaS): A szoftvert magát nyújtja szolgáltatásként. Pl.: Google Docs
- Platform szolgáltatás (PaaS): Az alkalmazás üzemeltetéséhez szükséges környezetet biztosítja, méghozzá terheléselosztással és szoftverfrissítéssel. Pl.: OpenShift (RedHat), Google App Engine
- Infrastruktúra szolgáltatás (IaaS): virtuális hardvert szolgáltat (szerver, tárhely, számítási kapacitás). Pl.: Google Compute Engine, Amazon EC2
- Tárhely szolgáltatás (SaaS): Ez az „egyéb kategória”. Ide sorolhatóak azok a szolgáltatások, amik biztonsági mentéshez adnak tárhelyet, valamint amik szinkronizálást biztosítanak. Pl.: Google Drive, Dropbox, Amazon S3
A felhők előnyei és hátrányai
Ahogy mindennek, a felhőnek is vannak előnyei és hátrányai. Az alábbiakban vázolom a legfontosabbakat, és ezek alapján eldöntheted, hogy igénybe veszed-e vagy sem.
Előnyök
- Nem nekünk kell megvásárolnunk, telepítenünk és üzemeltetnünk a gépet, ami a szolgáltatást nyújtja, így pénzt takaríthatunk meg.
- Nem a mi feladatunk a fizikai- és a hozzáférés-védelemről gondoskodni.
- A szolgáltatás igénybe vétele nem helyhez és eszközhöz kötött, csupán internetre, webböngészőre és/vagy egy telepített kliensre van szükség az eléréséhez.
- Az adatok nem géphez kötöttek. Ha a nyaraláson egy telefonról szeretnénk elérni az adatainkat, ugyanúgy megtehetjük, mint otthon az asztali gépen, vagy egy rokonnál, akinek meg szeretnénk mutatni valamit.
- A feltöltött adatok biztonsági mentéséről a szolgáltató gondoskodik. Bár nagyon ajánlott legalább egy offline (nem felhő alapú, pl. külső merevlemezre történő) mentéssel rendelkezni arról, amit feltöltünk.
- Az adatok felhőbe való feltöltésével helyet szabadíthatunk fel az eszközeinken.
Hátrányok
- Mivel a kiszolgáló gép fizikailag távol van tőlünk, nincs rálátásunk az alkalmazott védelmi intézkedésekre.
- Az adatainkat a szolgáltató tárolja. Nem zárható ki teljesen, hogy hozzáférnek, és akár vissza is élhetnek vele. Ezért célszerű a felhőbe feltöltött adatokat titkosítani.
- A legtöbbször alapértelmezetten elég a belépéshez egy e-mail cím/felhasználói név és egy jelszó. Ha ezek illetéktelenhez kerülnek, ő is ugyanúgy hozzáfér a feltöltött adatainkhoz, ahogy mi. Ezért célszerű bekapcsolni a kétlépcsős azonosítást (pl.: megerősítő e-mail küldése, megerősítő kód küldése SMS-ben), mert ez már a felhő fiókhoz köt egyéb eszközt is (e-mail fiók, telefonszám), amihez általában nem fér hozzá az, aki esetleg megszerezte a felhőhöz tartozó jelszavunkat.
- Ugyan a szolgáltatók megadják a rendelkezésre állásukat (SLA), ám nagyobb üzemzavar esetén a helyreállításig előfordulhat, hogy nem férünk hozzá az adatainkhoz. Persze számtalan esetben semmit nem veszünk észre egy szolgáltató oldali szerver kiesésből, mert automatikusan átveszi a helyét egy másik.
- Internetkapcsolat és internetképes eszköz nélkül nem érjük el az adatainkat.
Tárhely szolgáltatók
Szójegyzék
- Asztali kliens: Lehetővé teszi, hogy az adott felhő szolgáltató fiókjához számítógépről és/vagy telefonról is közvetlenül hozzáférjünk, így például egy mappa felhőbe feltöltéséhez nem szükséges webböngésző segítségével bejelentkezni, és onnan kiválasztani, majd feltölteni a kívánt mappát.
- Szinkronizálás: Egy olyan folyamat, ami során az adott felhő szolgáltató fiókjában, valamint az ehhez a fiókhoz csatolt eszközeinken (számítógép, telefon) lévő fájlok szinkronba kerülnek egymással anélkül, hogy ez részünkről beavatkozást igényelne. Hogy jobban értsd: Van egy Feltöltés nevű mappád az otthoni gépeden és van egy mondjuk a munkahelyi gépeden. Ha a munkahelyi gépeden módosítást hajtasz végre ezen a mappán (törölsz vagy hozzáadsz fájlokat), azok megjelennek az otthoni gépeden is, automatikusan. Anélkül, hogy webes felületen el kellene érned a fiókodat vagy egyéb módon magadtól kezdeményezned ezt.
A szoftver, platform és infrastruktúra szolgáltatásokról most nem ejtünk szót, csak a tárhely szolgáltatásokról, mivel ez kapcsolódik szorosan a biztonsági mentés témájához. Természetesen léteznek fizetős tárhely szolgáltatások is, ám én most csak olyanokat fogok említeni, amiknek elérhető ingyenes csomagjuk.
Felhő szolgáltató | Ingyenes tárhely mérete | Asztali kliens elérhetősége | Egyéb tulajdonságok |
---|---|---|---|
Google Drive | 15 GB | Windows, Mac OS X, Android, iOS, iPhone, iPad, Chrome OS | Egy fiókkal számos szolgáltatás elérhető. Pl.: Google Docs, Gmail, YouTube. |
Dropbox | 2 GB | Linux, Windows, Mac OS X, Android, BlackBerry | |
Box | 10 GB | Windows, Mac OS X, Android, BlackBerry, iPhone, iPad, Windows Phone | |
OneDrive | 15 GB | Windows, Mac OS X, Android, Windows Phone, Xbox, iOS | A fiókkal együtt jár egy Office Online csomag is. |
Mega | 50 GB | Linux, Windows, Mac OS X, Android, iOS, BlackBerry, Windows Phone | Titkosítva tárolja az adatokat, ezért a bejelentkezési adataink elfelejtése esetén magunk sem tudunk újra hozzáférni az adatainkhoz a mesterkulcs nélkül. |
Ha eddig nem volt felhő tárhelyed, de van Gmailes e-mail címed, semmit nem kell tenned egy Google Drive-os tárhelyért, online szövegszerkesztőért, táblázatkezelőért stb., csupán mikor belépsz, a jobb felső sarokban a Drive lehetőséget választ és rendelkezésedre áll 15 GB ingyenes tárhely, ami kezdetnek bőven elegendő (ismerkedni a felhővel mint olyannal). Amennyiben minden platformon szeretnéd kihasználni a szinkronizálás előnyeit és beéred 2 GB-tal, akkor ismerkedj meg a Dropboxszal. Ha viszont automatikusan titkosítva szeretnéd tárolni az adataidat, nézz utána a Megának. A Boxszal és a Microsoftos OneDrive-val nincsenek személyes tapasztalataim.
Összefoglalás
A felhőszolgáltatások egyre nagyobb szerepet kapnak az informatikában és az életünkben. Ám mint mindennek, ennek is van előnye és hátránya is. A saját belátásunkon múlik, hogy használjuk-e őket. Személyes véleményem szerint a felhő tárhely nem rejt valós biztonsági kockázatot amennyiben:
- bizalmasan kezeljük a felhőhöz tartozó e-mail címünket, felhasználói nevünket és jelszavunkat,
- csak megbízható eszközről (számítógép, telefon) használjuk, tehát mondjuk nem egy internet kávézóban,
- megbízható csatornán keresztül használjuk, tehát nem egy teljesen ismeretlen jelszó nélküli wifire kapcsolódva (mondjuk a városban),
- minden esetben titkosítva töltjük fel az adatainkat,
- a felhőbe tárolt adatainkról (a biztonsági mentésről is!) létezik offline mentés (pl. másik számítógépen, külső merevlemezen).
A következő részben most már tényleg megismerjük a mentési módokat, valamint a mentő programokat, amelyekkel automatikusan készíthetünk biztonsági mentést az állományainkról, akár felhőbe is. Addig is, kellemes ismerkedést!