hogyan váltsunk windowsról linuxra

Hogyan váltsunk Windowsról Linuxra? VII. rész – Mindennapi programok és összefoglalás

tux

Az előző részekben végigmentünk a Windowsról Linuxra váltás folyamatán. Telepítettünk a meglévő Windowsunk mellé egy Ubuntu 14.04-et, kódnevén Trusty Tahr-t. A böngészőnket át is költöztettük, így viszonylag otthonosan érezzük magunkat. Ez az utolsó rész összerázza az utóbbi részek tudnivalóit és összefoglalunk.

A kezdő felállás az, ahogy a rendszerünket hagytuk az előző részben: frissen telepített Ubuntu 14.04.3, alapértelmezett szoftverekkel és beállításokkal. Természetesen, ha azóta testre szabtad a rendszered, esetleg eltávolítottál alkalmazásokat, amelyeket emlegetni fogok, akkor annak megfelelően adoptáld a leírtakat. Vágjunk is bele!

Hogyan váltsunk Windowsról Linuxra: VI. rész – Telepítsük második rendszernek!

változás illusztráció

Az előző részekben telepítettünk egy Virtualboxot és abba egy Ubuntut, amibe be is költöztünk. Remélhetőleg kipróbáltál mindent, ami csak az eszedbe jutott. Ha olyan jó érzékkel nyúltál rossz helyre, mint ahogy én tettem azt vagy tíz évvel ezelőtt, akkor biztosan túl vagy már néhány újratelepítésen is. Nincs ezzel semmi baj, legalább szereztél egy kis rutint. :) A mai részben egy kis előkészítés után a meglévő Windowsod mellé fogjuk telepíteni az Ubuntut.

Hogyan váltsunk Windowsról Linuxra: V. rész – Próbaköltözés

változás illusztráció

A harmadik részben telepítettünk egy Virtualboxot és bele egy Ubuntu 14.04, Trusty Tahr-t. Ha még/már nincs meg a virtuális géped, akkor javaslom, hogy hozd létre, ugyanis erre fogunk építeni. Bár a költözés folyamata viszonylag egyszerű, mégis kulcsfontosságú abból a szempontból, hogy hogyan fogod magad érezni az új rendszeren. Ebben fogok most neked segíteni!

Hogyan váltsunk Windowsról Linuxra: IV/1. Rész – Független disztribúciók

pingvin illusztráció
Az első részben megismerkedtünk jó néhány alapfogalommal, olyanokkal, mint a csomagkezelő vagy a disztribúció. Röviden megismerhetted a Linux eddigi történelmét is. A második részben megismerkedtél a legtöbb asztali környezettel, talán ki is választottad a neked legmegfelelőbbet. A harmadik részben telepítettünk egy Virtualboxot, és arra kértelek, hogy próbálj ki minél több Linux disztribúciót benne.

Remélem, találtál egy vagy több szimpatikus disztribúciót. Talán közelebbről is megismerkedtél vele. Ugyanakkor nagy eséllyel jó kis kavar alakult ki a fejedben arról, hogy melyik disztribúció hová is tartozik, és kinek a fia-borja egyik másik. Ebben a részben szeretném a Linux disztribúciók származásával és átlagos tulajdonságaikkal kapcsolatos alapműveltséget átadni.

Hogyan váltsunk Windowsról Linuxra: III. rész – Ismerkedés a disztribúciókkal

tux

Az első részben megismerkedtünk néhány alapfogalommal és remélhetőleg részben magunkévá tettük a Szabad gondolkodást. A második részben áttekintettük a nagyobb asztali környezeteket és remélhetőleg legalább eggyel szimpatizálsz. A mostani, harmadik részben, az ígéreteimnek megfelelően, megpróbáljuk biztonságosan megkeresni a számodra legmegfelelőbb Linux disztribúciót.

Hogyan váltsunk Windowsról Linuxra: II. rész – Válasszunk asztali környezetet

tux

Bár az előző részben azt ígértem, hogy most elmegyünk disztribúcióra vadászni, a cikk írása közben rájöttem, hogy túl nagy téma lesz ez ahhoz, hogy összevonjam az asztali környezetekkel is. Ezért a disztribúció kergetés most elmarad, de ne aggódj: lesz újdonság bőven!

Jó ha tudod

Az előző részben pár dolgot elfelejtettem mondani, amik még hozzátartoznak az igazsághoz, nem elhanyagolható tényezők, ugyanakkor számomra már fel sem tűnnek. Igazából az előző cikkben lenne a helyük mint kiegészítések, de nem érezném fair dolognak szó nélkül odanyuvasztani ezt a pár sort.

Hogyan váltsunk Windowsról Linuxra: I. rész – Ismerkedjünk

tux

Egy cikksorozaton keresztül, lépésről lépésre szeretnélek elkísérni a Windowsról Linuxra váltás rögös útján. Nem áltatlak hazugságokkal: nem lesz sétagalopp. Komoly elhatározás kell hozzá, le kell dobnod a rég megszokott láncaidat és a Windowsos megszokásaidat. Azonban megéri a kitartást, ugyanis igen gyümölcsöző a végeredmény. A sorozatot kezdő felhasználóknak szánom. Azoknak, akik hallottak arról, hogy van az a Linux nevű izé, ami olyasmi mint a Windows; meg van az az Ubuntu is, ami úgy hangzik, mint egy afrikai törzs hívójele és nem tudják, hogy az állatnevek miként kapcsolódnak az ámítástechnikához.

Ebben a részben nem csinálunk semmi mást, csak járatjuk az agyunkat, megismerkedünk néhány fogalommal, a szabad szoftver filozófiájával és rájövünk, hogy az RMS nem mindig a négyzetes közepet jelenti.