oldal

Élőfej és élőláb a margón LibreOffice Writerben

Probléma: LibreOffice Writerben nincs lehetőség egy-két kattintással beállítani, hogy az élőfej és az élőláb a szedéstükrön kívül, a margón helyezkedjen el.
Megoldás:

Hogyan szerkesszünk szöveget? – 8. rész: felsorolás, szegélyek, tabulátor

Linux Libertine illusztráció
Szánom-bánom, hogy ismét kimaradt két hét LibreOffice és szövegszerkesztés nélkül, ám nem tudtam kihagyni, hogy írjak egy szösszenetet a friss és ropogós Xubuntu Wily-ről. Kárpótlásul a mai alkalommal a mindennapi életben is gyakran előkerülő szövegszerkesztési feladatokkal ismerkedünk meg. Ez alatt a tervek szerint a felsorolást, a szegélyezést és a tabulálást értem, ám szokás szerint bármilyen mennyiségi és tartalmi változás előfordulhat a cikk írása közben.

Hogyan szerkesszünk szöveget? – 6. rész: A szöveg igazítása és tagolása

Linux Libertine illusztráció
A mai alkalommal folytatjuk a LibreOffice és a szövegszerkesztési műveletek megismerését. A tervek szerint a szövegek igazításáról, a sor- és térközökről, az oldaltörésről és a soregyen lehetőségről lesz szó. Ám ahogy az eddig cikkekben (1., 2., 3., 4. és 5. rész) is lenni szokott, nem ígérem, hogy pont ezek a témák lesznek ilyen mennyiségben és felállásban. Írás közben eldől.

Akik megcsinálták az előző részben leírt feladatokat, ugyanott már a megoldásokat is megtalálhatják.

Hogyan szerkesszünk szöveget? – 4. rész: A szövegszerkesztő testreszabása, oldal- és margóbeállítások

Linux Libertine illusztráció
A sorozat eddigi három cikkében (első, második és a harmadik rész) számba vettük a fontosabb és a tiltott műveleteket, valamint szót ejtettünk a szövegszerkesztés menetéről is. A mai alkalommal végre eljutottunk az első gyakorlati részhez. Az írás közben fog kiderülni, meddig jutunk, de a szövegszerkesztő testreszabása, a dokumentum oldalméretének és tájolásának beállítására mindenképpen sor kerül.

Hogyan szerkesszünk szöveget? – 3. rész: A szerkesztés menete, ismerkedés a szövegszerkesztővel

Linux_Libertine

Az előző részekben (első és második rész) megismerkedtünk a szövegszerkesztés során használatos alapvető műveletekkel és a dokumentumok jellemzőivel, valamint tisztáztuk a tiltott műveleteket is. Jelen alkalommal áttekintjük, hogy a már ismert műveleteket milyen sorrendben célszerű végrehajtani a saját dolgunk megkönnyítése érdekében.

A következő résztől kezdve pedig már konkrét beállításokat fogok mutatni, hogy mit is kell csinálni, ha egyéni stílust szeretnénk beállítani, oldaltörést, hasábokat vagy egyebeket szeretnénk.

Hogyan szerkesszünk szöveget? – 2. rész: A tiltott műveletek

Linux Libertine illusztráció
Az előző részben megismerkedtünk a szövegszerkesztés során használt műveletekkel, fogalom szintjén. Ám a beígért tiltott műveletek elemzésére már nem került sor. Ma ezt pótolom. És ha minden jól megy, a következő részben kezdünk majd rátérni a lényegre, vagyis a szövegszerkesztés menetére, a szövegszerkesztő program megismerésére és onnantól gyakorlati példákon keresztül az egyes műveletek használatára.

Hogyan szerkesszünk szöveget? – 1. rész: Az alapok

Linux Libertine
Számos felhasználónak nehézséget okoz a szövegszerkesztés. Sok esetben találkoztam felhasználókkal, akiknek ugyan rémlett valami a „tiltott műveletekről”, ám nem tudták, mik azok, miért tiltottak és mivel lehet kiváltani őket. Ebben a cikksorozatban arra vállalkozok, hogy feladatokkal és magyarázatokkal segített módon mutassam be a szövegszerkesztés folyamatát és az általános szövegszerkesztési műveleteket.