szövegszerkesztés

Stílust váltó bekezdések enter után LibreOffice Writerben

Probléma: LibreOffice Writerben enter hatására az előző bekezdés stílusa megváltozik.
Megoldás #1: Valószínűleg az automatikus javítás beállításai okozzák a problémát:

Bekezdés figyelmen kívül hagyása sorszámozáskor LibreOffice Writerben

Ha az Eszközök menü → Sorszámozás… menüpont → Számozás megjelenítése opcióval megjeleníted a dokumentumban szereplő sorok számozását a margón, szükséged lehet bizonyos bekezdések figyelmen kívül hagyására.

Ehhez a következőt kell tenned:

Homályos betűk LibreOffice-ban

Ha azt tapasztalod, hogy a LibreOffice-ban homályosak, elmosódottak lettek a betűk a menüben és a szövegben is, próbálkozz a Beállításoknál (Eszközök menü → Beállítások → LibreOffice lenyíló → Nézet → Grafikus kimenet → OpenGL használata mindenhez jelölőnégyzet) az OpenGL kikapcsolásával, majd indítsd újra a LibreOffice-t.

Hogyan szerkesszünk szöveget? – 10. rész: stílusok

Linux Libertine illusztráció
Ezennel elérkeztünk a Hogyan szerkesszünk szöveget? sorozat utolsó részéhez. Az eddigiekben megismertük a szövegszerkesztők felépítését, az alapvető és tiltott műveleteket, majd részenként néhány művelet részletes bemutatása következett. Úgy gondolom, hogy a sorozat ugyan nem teljes, nem is lehetne, ám mindenről szót ejtettünk, amire egy átlagos felhasználónak szüksége lehet. Tehát ha eddig szóközt használtál behúzás helyett, meg entert térköz helyett, de mostantól nem így csinálod, már megérte megírni a sorozatot.

A mostani alkalommal a stílusokról lesz szó. Először létező stílusokat módosítunk, majd saját stílust hozunk létre. Zárásként pedig együtt megoldjuk majd egy érettségi feladatsor szövegszerkesztési részét.

Hogyan szerkesszünk szöveget? – 9. rész: helyesírás-ellenőrzés, tartalomjegyzék, exportálás, árva- és fattyúsorok

Linux Libertine illusztráció
A mai alkalommal az eddigieknél is vegyesebb témákkal fogunk foglalkozni. És ha minden a tervek szerint alakul, ez a sorozat utolsó előtti része… Most is a szokásos 4 művelet van a tarsolyomban: szó lesz a helyesírás-ellenőrzésről, a tartalomjegyzékről, az exportálásról, valamint az árva- és fattyúsorokról.

Nem folytonos számozás készítése LibreOffice Writerben

Ugyan nem túl gyakran, de szükségünk lehet rá, hogy egy amúgy folytonos számozásból néha kihagyjunk elemeket. Például akkor, ha egy másik dokumentumból emeljük át a számunkra szükséges fejezeteket. Ilyenkor jól jön, hogy LibreOffice-ban lehetséges nem folytonos számozást készíteni.

Ha esetleg nem értenéd, miről is beszélek: Tegyük fel, hogy olyan felsorolást szeretnél létrehozni, amelyben mondjuk a 4.2 nem 1-gyel, hanem 5-tel kezdődik (tehát 4.2.5-tel), vagy a 7.6.2 után szeretnéd, ha a 7.6.8 szerepelne 7.6.3 helyett.

Hogyan szerkesszünk szöveget? – 8. rész: felsorolás, szegélyek, tabulátor

Linux Libertine illusztráció
Szánom-bánom, hogy ismét kimaradt két hét LibreOffice és szövegszerkesztés nélkül, ám nem tudtam kihagyni, hogy írjak egy szösszenetet a friss és ropogós Xubuntu Wily-ről. Kárpótlásul a mai alkalommal a mindennapi életben is gyakran előkerülő szövegszerkesztési feladatokkal ismerkedünk meg. Ez alatt a tervek szerint a felsorolást, a szegélyezést és a tabulálást értem, ám szokás szerint bármilyen mennyiségi és tartalmi változás előfordulhat a cikk írása közben.