gnome3

Animációk letiltása Ubuntu 17.10-ben

Gnome logó
Probléma: Van néhány olyan beállítási lehetőség Gnome 3-ban, melyhez az alapértelmezett eszközök nem engednek hozzáférést (pl. animáció kikapcsolása), neked mégis kellene, lehetőleg parancssoros dconf túrás nélkül.

Ubuntu 17.10 – Ubuntu újraGNOME-olva

Ubuntu aadvark logó
Ahogy az az oldalon is olvasható, egy ideje elérhető az Ubuntu 17.10, vagyis az Artful Aardvark, így épp itt volt az ideje a véleménycikknek. Előrebocsátom, hogy az eddigi Ubuntu tesztekhez képest (is) elég hosszú és sok mindent magába foglaló cikk lesz, néhol nagyítóval nézem majd a dolgokat és talán fel is bosszant egy-egy hiba. Mindez abból kifolyólag, hogy a záros határidőn belül döntenem kell: együtt tudok élni a kompromisszumokkal és marad a gyári Ubuntu+Gnome3, esetleg kénytelen vagyok alternatív megoldások, asztali környezetek után nézni. Ahogy ilyenkor mondani szokták, „nem babra megy a játék”.

Milyen lehet az Ubuntu Unity nélkül?

Unity logó
Mi is hírt adtunk róla múlt héten, hogy a Canonicalnál eldöntötték, hogy a Unity-nek nincs jövője. Bár a hír elsődlegesen a még mindig készülő Unity 8-at, illetve a hordozható eszközökkel kapcsolatos üzletágat érinti, komoly kihatással van arra az Ubuntura, amelyet most ismerünk.

Ubuntu: A Unity-nek nincs jövője

Unity logó
Mark Shuttleworth, a Canonical alapítója hivatalos blogbejegyzésben értesítette a közösséget, hogy az Ubuntu 18.04 LTS már nem Unity-vel (praktikusan Unity 8-cal), hanem a gyökerekhez visszatérve, Gnome-mal jelenik meg.

Mint írta, az új céges év új célkitűzéseket és a meglévők felülvizsgálatát kívánja meg. Ennek megfelelően arra jutottak a Canonicalnál, hogy befejezik mind a Unity 8, mind pedig a hozzá szorosan kapcsolódó telefon és konvergencia projekteket.

Ismerkedés az Ubuntu Budgie-val

Ubuntu Budgie logó
Ahogy arról mi is beszámoltunk, a korábbi Budgie Remix hivatalos Ubuntu változat lett. Egy ideig tanakodtam rajta, ám meggyőztem magamat, hogy egy próbát megér. Elöljáróban leszögezném, hogy a telepítést és a szokásos teszt-belakást nem ejtettem meg. Ugyanis mostanában már nem visz rá a lélek, hogy egy virtuális gép beállításaival szöszmötöljek órákig. Tehát jelen cikkünkben csupán a live rendszerrel kapcsolatos észrevételeimet, tapasztalataimat írom le, így valamelyest eltér a korábbi kipróbálásról szóló tartalmunktól.

Ismerkedés az Ubuntu MATE 16.04 LTS-sel

Ubuntu MATE logó
Korábban már tettem egy próbát a MATE asztali környezettel. Ha jól emlékszem, Linux Minttel próbálkoztam. Akkor valamiért nem igazán volt lehetőségem alaposan szemügyre venni, ezért most letesztelem az Ubuntu MATE 16.04-et. Elöljáróban leszögezném, hogy nem áll szándékomban váltani Xfce-ről, ám ha a MATE is kézre áll majd a tesztelés alatt, talán felkerül második asztali környezetnek.

A Gnome 3 hatás, avagy a programok evolúciója

Changes illusztráció
Az általam eddig használt alkalmazások két csoportra oszthatóak. Az egyik a többé-kevésbé fejlődő programok csoportja, amiket időnként bugfixálnak és adott esetben új funkciók is megjelennek bennük. A másik csoport pedig a visszafelé fejlődő programoké. Ez a cikk az utóbbiakról fog szólni.