nautilus

Ubuntu 17.04 – Zesty Zapus béta teszt

Ubuntu logó
Úgy alakult, hogy most hétvégén kivételesen akadt némi időm a szokásos dolgokon felül egy kis béta szórakozásra. Így mi sem természetesebb annál, hogy a hamarosan megjelenő Ubuntu 17.04 Zesty Zapus, azaz az odaadó szöcskeegér lett a tesztalany.

Ubuntu 16.10 – Későn érő típus

Ubuntu Yak logó
Az Ubuntu 16.10 Yakkety Yakkal, való ismerkedésem pont úgy történt, mintha valódi, négylábú, párosujjú patás állattal barátkoztam volna nap mint nap. Volt, hogy felöklelt, mert talán nem bántam vele elég tisztelettudóan; hol pedig csökönyösen ellenkezett az ellen, hogy neki bármit is tennie kelljen. Aztán hétről-hétre egyre jobban megszoktuk egymást, míg végül megszületett ez a cikk.

A Gnome 3 hatás, avagy a programok evolúciója

Changes illusztráció
Az általam eddig használt alkalmazások két csoportra oszthatóak. Az egyik a többé-kevésbé fejlődő programok csoportja, amiket időnként bugfixálnak és adott esetben új funkciók is megjelennek bennük. A másik csoport pedig a visszafelé fejlődő programoké. Ez a cikk az utóbbiakról fog szólni.

Mi az a „.” és „..” a könyvtárakban?

Kérdés: Ha megnyitsz egy könyvtárat (mondjuk Nautilusszal) akkor azt üresnek látod. Azonban, ha terminálban ugyanabban a könyvtárban kiadod az ls -la parancsot, akkor látszólag két könyvtár is van benne „.” és „..” néven. Mik ezek?

Pontok a könyvtárban

Legutóbbi kiszolgálók elfelejtése Nautilusban

Probléma: Bár a Nautilus nagyon helyesen megjegyzi azokat a kiszolgálókat, amikhez legutóbb csatlakoztunk, olykor előfordul (pl. IP cím váltáskor), hogy a megjegyzett cím már nem helyes, de a legutóbbi kiszolgálók listájában még benne van és foglalja a helyet a többi, hasznosabb kiszolgálótól. Tüntessük el!

Alapértelmezett fájlkezelő lecserélése (beleértve az Asztalt is)

Én a Xubuntu alapértelmezett ablakkezelőjét a Thunar Nemora cseréltem, ami egy régi Nautilus fork. A Beállítások → Alapértelmezett alkalmazásoknál ugyan már korábban beállítottam a Nemot, ám továbbra is a Thunar kezelte az Asztalt. Valamint a Thunar nyílt meg akkor is, amikor mondjuk a böngészőből nyitottam meg a letöltési könyvtárat. Mivel letörölni nem akartam, csak a preferenciát állítottam át.

Először is, a ~/.local/share/applications/mimeapps.list fájlban írjuk át úgy az alábbi részt, ahogy szeretnénk. Nyilván nem csak Nemora lehet váltani: