Korábban már tettem egy próbát a MATE asztali környezettel. Ha jól emlékszem, Linux Minttel próbálkoztam. Akkor valamiért nem igazán volt lehetőségem alaposan szemügyre venni, ezért most letesztelem az Ubuntu MATE 16.04-et. Elöljáróban leszögezném, hogy nem áll szándékomban váltani Xfce-ről, ám ha a MATE is kézre áll majd a tesztelés alatt, talán felkerül második asztali környezetnek.
Az Ubuntu MATE-ről
A MATE asztali környezet pályafutása azután kezdődött, hogy a Gnome fejlesztési iránya a 3-as verziótól kezdődően megosztotta a közösséget. A Gnome 3 ugyanis teljesen más koncepciót képvisel, mint az elődje. A MATE a Gnome 2 alapjaira építkezik, gyakorlatilag annak forkja.
Az Ubuntu MATE egy Ubuntura alapuló disztribúció a Gnome 2-re hasonlító MATE asztali környezettel. A 14.04-es és a 14.10-es kiadása még nem volt hivatalos, ám az Ubuntu MATE 15.04-től kezdődően az Ubuntu család teljes értékű tagját tisztelhetjük benne.
Rendszerigény
A minimális hardverigénye alapján viszonylag könnyű súlyú disztribúció:
- Pentium III 750 MHz
- 512 MB RAM
- 8 GB szabad lemezterület
Az ajánlott hardverigénye:
- Core 2 Duo 1,6 GHz
- 2 GB RAM
- 16 GB szabad lemezterület
Beszerzés
Az Ubuntu MATE innen tölthető le a választott kiadásra kattintva. Plusz pont jár az SHA256-ért.
Ismerkedés
Telepítés
A telepítés félelmetesen gyors volt. A telepítés típusának kiválasztása után ugyanis mindössze négy percre volt szüksége a rendszernek, hogy települjön.
Minden kommentár nélkül álljanak itt a telepítés képei:
Az első gikszer az Integrációs szolgáltatások telepítése után jelentkezett, mikor ki szerettem volna jelentkezni. A virtuális Ubuntu MATE ugyanis elhalálozott a művelet során. Az ezt követő újraindítás sem volt sikeres, ugyanis nem indult el az X.
Mivel nem sok kedvem volt debuggolni, kipróbáltam a laptopomon is, ahol csont nélkül működik.
Végül csak sikerült eljutni a bejelentkezésig és az asztalig:
Szállított programok
Mostanában már többször felmerült benne a MATE asztali környezet (újra) kipróbálásnak ötlete, mivel hiába Xfce-t használok, leginkább nem az Xfce-s, hanem a MATE-s programokkal (pl. Pluma és Atril). Ebből a szempontból tehát mindenképpen van esélye a disztribúciónak.
Amit alapértelmezetten a rendszerben találunk:
- Eye of MATE
- Shotwell
- Simple Scan
- Brasero
- Csííz
- Rhythmbox
- VLC
- Firefox
- HexChat
- Pidgin
- Thunderbird
- Transmission
- Atril
- LibreOffice Calc, Draw, Impress, Writer
- Engrampa
- Galculator
- Lemezek
- Plank
- Pluma
- Synapse
- Caja
- gdebi
- Orca
- Onboard
- Screen Magnifier
- Szoftver butik
- Indítólemez készítő
Nekem ezek egy részére nincs szükségem, másokat viszont pluszban hozzáadok. Általában a programok eltávolítása és hozzáadása tart a legtovább. És nem a telepítés sebessége miatt. Elég erősen automatizálásra szorulna a friss telepítés utáni rendszerbelakás. Legalább a csomagtelepítés része.
A felület testreszabása
Az éles rendszer nem kísérlem meg visszaállítani a virtuális Ubuntu MATE-n. Csupán az idő telne vele. Ha majd esetleg felkerül az Xfce mellé, éles rendszerre, próbára lesz téve a rendszer rugalmassága.
Egyelőre csupán áthelyeztem bal oldalra az ablakgombokat, az asztalon megjelenítendő ikonok számát felcsatolt adathordozókra szűkítettem, valamint átállítottam a háttérképet és a témát.
A nagyobb falat a panelelrendezések beállítása. Ám végül úgy döntöttem, tesztelem a hagyományos, két paneles felállást az eredeti elrendezéssel. Csak indítóikonokat pakoltam ki felülre és indikátorokat.
Összességében tetszik a rendszer. Gördülékeny, testre szabható. Valószínűleg felkerül virtuális gépen kívül is a MATE. Amennyiben így lesz, mindenképpen készül majd a belakásról egy cikk.
Hozzászólások
Treamviewer
Szia!
Feltettem a Mate-t egy paspberry 2-re. De szeretném rá feltenni a Teamviewer-t de hibával kidob folyamatosan, nem engedi telepíteni. Van valami épkézláb ötleted?
Válaszod köszönöm.