mdadm

Ubuntu 17.04 – Zesty Zapus béta teszt

Ubuntu logó
Úgy alakult, hogy most hétvégén kivételesen akadt némi időm a szokásos dolgokon felül egy kis béta szórakozásra. Így mi sem természetesebb annál, hogy a hamarosan megjelenő Ubuntu 17.04 Zesty Zapus, azaz az odaadó szöcskeegér lett a tesztalany.

mdadm: we match both /dev/md/0 and /dev/md0

Probléma: Rendszerindításkor nem indul el az eddig még működő RAID tömb (és tegyük fel, hogy nem most hibásodott meg). Amikor mdadm --assemble paranccsal össze akarod állítani, a „mdadm: we match both /dev/md/0 and /dev/md0 - cannot decide which to use.” hibaüzenetet kapod.

RAID 5 helyreállítás, avagy így küzdöttem fél napot 1,5 TB-ért

Tux logó
Egy jó ideje már foglalkozok RAID-del. A komolyabb hardveres megoldásoktól kezdve, az olcsó FakeRAID borzalmakon át a Linuxos és Windowsos szoftraidekkel bezárólag elég sok mindennel kerültem már közelebbi kapcsolatba. Azonban álmomban sem mertem volna gondolni, hogy egyszer eljutok oda, hogy hexa editorral piszkáljam a lemezeimet. De ne siessünk ennyire előre.

mdadm puska

Tux

A nyuszi pingvin nem piros tojást, hanem mdadm puskát hozott így húsvét hétfőjére. Nem mellesleg előkészíti a folyamatban lévő, DRBD Kalandok 2 cikket is. :) Remélem hasznos lesz!

Az mdadm egy modern, a legtöbb Linux disztribúcióban megtalálható eszköz, mellyel a szoftveres RAID köteteket kezelhetjük. Ugyanerre szolgált elődje, a raidtools is. Ez a puska az mdadm leggyakoribb használatát mutatja be és feltételezi, hogy megértetted a szoftveres RAID-et és úgy általánosságban magát a Linuxot. Az itt lévő parancsok mindössze az mdadm használatát magyarázzák meg. Az alant lévő példák RAID1 használatához vannak igazítva, de könnyen átültethetők bármelyik más, a Linux kernel által támogatott RAID szintre is.