12.04

Véget ért az Ubuntu 12.04 LTS támogatása

Ubuntu logó
Ma véget ért az Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin támogatása, vagyis ingyenesen sem biztonsági frissítések, sem újabb csomagok nem érkeznek hozzá többé. A főbb rendszerkompensekhez viszont az Ubuntu Advantage előfizetőknek elérhető a 12.04 ESM (Extender Security Maintenance), amelyről itt írtunk bővebben.

Mindezek ellenére javasolt mielőbb 14.04 LTS-re vagy 16.04 LTS-re frissíteni, amihez itt és itt található angol nyelvű útmutatás, de a csomagkezelő is felajánlja a frissítést.

Véget ér az Ubuntu 12.04 LTS támogatása

Ubuntu logó
2017. április 28-án véget ér az Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin támogatása, vagyis ingyenesen sem biztonsági frissítések, sem újabb csomagok nem érkeznek hozzá. A főbb rendszerkompensekhez viszont az Ubuntu Advantage előfizetőknek elérhető a 12.04 ESM (Extender Security Maintenance), amelyről itt írtunk bővebben.

Mindezek ellenére javasolt mielőbb 14.04 LTS-re vagy 16.04 LTS-re frissíteni, amihez itt és itt található angol nyelvű útmutatás, de a csomagkezelő is felajánlja a frissítést.

A bejelentés itt olvasható angolul.

Ubuntu 12.04 ESM

Ubuntu logó
Az Ubuntu 12.04 LTS közel öt éve jelent meg, így a hosszan támogatott kiadás ingyenes támogatása április 28-án lejár. A Canonical mindenkinek azt javasolja, hogy amint csak lehetséges frissítsenek 14.04-re vagy 16.04-re. Azonban amíg nem lehet a frissítést megejteni, a Canonical 12.04 ESM (Extender Security Maintenance, azaz Kiterjesztett Biztonsági Karbantartás) kiadásként a legfontosabb rendszerkomponensekhez és a felhasználói környezet legfontosabb részeihez továbbra is nyújt biztonsági támogatást.

Az ESM támogatást egy privát tárolón keresztül, gépenkénti elszámolásban vehetik igénybe az Ubuntu Advantage (Ubuntu Előny) előfizetők.

Részletek: https://buy.ubuntu.com/

Dell Inspiron 3521 és az SSD

gepárd
Szüleim negyedik évét taposó Dell Inspiron 3521 laptopja az utóbbi időben az ő türelmüket is meghaladóan lassú lett. Azért az övéket, mert én már jóval korábban „csigának” minősítettem. Aminek mondjuk lehet némi köze ahhoz, hogy az én gépemben SSD van, az övékben pedig HDD. Hogy új életet leheljek az amúgy kiváló állapotú gépbe, karácsonyra kaptak egy Samsung 750 EVO SSD-t. Nemrégiben sikerült megejteni a beszerelését, így a cikkben erről, és ennek eredményéről számolok.

Ubuntu állatok, egyedi elképzelésben

Ahogy manapság is, úgy az Ubuntu történetének kezdetén is kiemelt szerepe volt a kiadások kabalaállatainak. Talán az egyik legfontosabb „funkciója” ezen hol valóságos, hol képzeletbeli kabalaállatoknak, hogy megkülönböztetik mind magát az Ubuntu családot a többi Linux disztribúciótól, mind pedig az Ubuntu család tagjait is jól elkülönítik egymástól. Hiszen számozásilag sokkal könnyebb összemosni, ha azt mondom, hogy 15.10 és 16.04. Végül is, számok-számok, ki emlékszik már rájuk. De ha azt mondom, hogy Vivid (Vervet) és Xenial Xerus, akkor ha más nem is, de a háttérkép vagy a kabalaállat nagy valószínűséggel feldereng annak, aki csak egy kicsit is használta a rendszert.

(Retro) szubjektíven Charmed szerint: Xubuntu 12.04

Legutóbb a Xubuntu 11.10-ről szólt a szubjektíven. A következő verzió tehát a 12.04 LTS, Precise Pangolin.
<!-break-->

A boot menü:

Ubuntu 12.04 LTS – A finnyás pingvin

pangolin
Szerintem a 12.04-es Ubuntu az utóbbi idők egyik legjobb Ubuntu kiadása. Gyors, stabil és kiforrott. Vagy mégsem?

Ha egy tobzoska lehet kétszínű, akkor a 12.04-es verziószámot viselő Ubuntu kiadásra ez tökéletesen illik. Ugyanis, ha szabad így fogalmaznom, egy elég „finnyás” rendszert sikerült összehozni, és itt most nem kifejezetten a Linux hardvertámogatottságára (és időnként hiányára) gondolok.