fsf

Megjelent a GCC 12.3

GCC logó

Bejelentették a GCC 12.3-as kiadását, amely a 12-es sorozat második hibajavító kiadása.

Fontos regresszió javítások és súlyos hibák javításai kaptak helyet az új verzióban, amely több, mint 127 hibajavítást tartalmaz.

A teljes lista a változások jegyzéke, további információk a bejelentésben olvashatók angolul.

A dokumentáció ezen az oldalon található, míg az új kiadás innen tölthető le.

Hogy válassz szabad (szoftver) licencet? – 3. rész

szabad kulturális munka logó
Az első részben, amit itt olvashatsz, szó volt általánosságban a licencekről, azok csoportosításáról (zárt-szabad, közkincs, BSD-jellegű licencek, copyleft licencek), a négy szabadságról, valamint az OSI, az FSF és az Open Definition által elfogadott szabad licencekről.

A második cikkben az elterjedtebb szabad licenceket vizsgáltuk meg olyan szempontból, hogy melyik mit engedélyez és mit nem.

Sorozatunk záró részében a licencek kompatibilitásáról ejtünk szót.

30 éves az FSF és 15 éves az FSFE

FSF 30 fejléc
FSFE 15 kitűző
A Free Software Foundation (FSF) egy nonprofit alapítvány, amelyet Richard M. Stallman hozott létre 1984-ben és amelynek célja az egész világon támogassa a számítógép használók szabadságát és minden szoftverhasználó jogait megvédjék.

A Free Software Foundation Europe (FSFE) az FSF testvér szervezete, amelyet 2001-ben alapítottak és amelynek célja, hogy képessé tegye a felhasználókat a technológia irányítására.

Hogyan válassz szabad (szoftver) licencet? – 2. rész

szabad kulturális munka logó
Az előző részben, amit itt olvashatsz, szó volt általánosságban a licencekről, azok csoportosításáról (zárt-szabad, közkincs, BSD-jellegű licencek, copyleft licencek), a négy szabadságról, valamint az OSI, az FSF és az Open Definition által elfogadott szabad licencekről.

A mostani alkalommal az elterjedtebb szabad licenceket vizsgáljuk meg olyan szempontból, hogy melyik mit engedélyez és mit nem. Amennyiben az idő és terjedelem engedi, szó eshet a licencek kompatibilitásáról is, ám az elég összetett dolog, így valószínűleg a sorozat harmadik részére marad.

Hogyan válassz szabad (szoftver) licencet? – 1. rész

szabad kulturális munka logó
Az oldal szellemiségéhez kapcsolódóan az eheti cikkünkben a szabad licencek témakörét járjuk be. Röviden szót ejtünk az alapokról, majd a konkrét licencekről és az egymással való kompatibilitásukról.
A következő részben pedig a tervek szerint a fontosabb szabad licencek tulajdonságait és egymással való kompatibilitásukat nézzük majd meg.

Néhány szó az FSFE-től: e-mail önvédelem megfigyelés ellen 3.

e-mail önvédelem infografika
Az előző részben szó volt a barátok tanításához szükséges útmutatóról. A mostani alkalommal ennek magyar fordítását tesszük közzé.

Az e-mail titkosítás megértése és beállítása sok ember számára ijesztő feladatnak tűnik. A barátaid segítése a GnuPG-vel ezért játszik fontos szerepet a titkosítás terjesztésében. Még ha ez csak egyetlen embert is jelent, még mindig egy fővel több titkosítást használó lesz, mint korábban volt. Megvan a lehetőséged, hogy segíts a barátaid szerelmes leveleit a magánszférájukban tartanod és megtanítsd őket a szabad szoftverek fontosságára. Ha GnuPG-t használsz e-mailek küldésekor és fogadásakor, tökéletes jelölt vagy egy bemutató vezetésére!