10 éves lett a GNU GPLv3
Beküldte charmed – 2017. júl. 09. 17:12
Nemrég ünnepelte 10. születésnapját a GNU GPLv3 licenc, mivel 2007. június 29-én jelentették be a megjelenését. Az eredeti bejelentés itt olvasható.
Boldog születésnapot, GPLv3!
Nemrég ünnepelte 10. születésnapját a GNU GPLv3 licenc, mivel 2007. június 29-én jelentették be a megjelenését. Az eredeti bejelentés itt olvasható.
Boldog születésnapot, GPLv3!
Az első részben, amit itt olvashatsz, szó volt általánosságban a licencekről, azok csoportosításáról (zárt-szabad, közkincs, BSD-jellegű licencek, copyleft licencek), a négy szabadságról, valamint az OSI, az FSF és az Open Definition által elfogadott szabad licencekről.
A második cikkben az elterjedtebb szabad licenceket vizsgáltuk meg olyan szempontból, hogy melyik mit engedélyez és mit nem.
Sorozatunk záró részében a licencek kompatibilitásáról ejtünk szót.
A Free Software Foundation (FSF) egy nonprofit alapítvány, amelyet Richard M. Stallman hozott létre 1984-ben és amelynek célja az egész világon támogassa a számítógép használók szabadságát és minden szoftverhasználó jogait megvédjék.
A Free Software Foundation Europe (FSFE) az FSF testvér szervezete, amelyet 2001-ben alapítottak és amelynek célja, hogy képessé tegye a felhasználókat a technológia irányítására.
Az előző részben, amit itt olvashatsz, szó volt általánosságban a licencekről, azok csoportosításáról (zárt-szabad, közkincs, BSD-jellegű licencek, copyleft licencek), a négy szabadságról, valamint az OSI, az FSF és az Open Definition által elfogadott szabad licencekről.
A mostani alkalommal az elterjedtebb szabad licenceket vizsgáljuk meg olyan szempontból, hogy melyik mit engedélyez és mit nem. Amennyiben az idő és terjedelem engedi, szó eshet a licencek kompatibilitásáról is, ám az elég összetett dolog, így valószínűleg a sorozat harmadik részére marad.
Az oldal szellemiségéhez kapcsolódóan az eheti cikkünkben a szabad licencek témakörét járjuk be. Röviden szót ejtünk az alapokról, majd a konkrét licencekről és az egymással való kompatibilitásukról.
A következő részben pedig a tervek szerint a fontosabb szabad licencek tulajdonságait és egymással való kompatibilitásukat nézzük majd meg.
Az előző részben szó volt a barátok tanításához szükséges útmutatóról. A mostani alkalommal ennek magyar fordítását tesszük közzé.
Az e-mail titkosítás megértése és beállítása sok ember számára ijesztő feladatnak tűnik. A barátaid segítése a GnuPG-vel ezért játszik fontos szerepet a titkosítás terjesztésében. Még ha ez csak egyetlen embert is jelent, még mindig egy fővel több titkosítást használó lesz, mint korábban volt. Megvan a lehetőséged, hogy segíts a barátaid szerelmes leveleit a magánszférájukban tartanod és megtanítsd őket a szabad szoftverek fontosságára. Ha GnuPG-t használsz e-mailek küldésekor és fogadásakor, tökéletes jelölt vagy egy bemutató vezetésére!
Az előző cikk folytatásaként:
A tömeges megfigyelés sérti az alapvető jogokat és fenyegeti a szólásszabadságot. Ez az útmutató megtanít téged egy alapvető megfigyelés elleni önvédelemre: e-mail titkosítás. Miután befejezted, képes leszel kódolt e-maileket küldeni és fogadni, hogy egy megfigyeléssel foglalkozó ügynök vagy tolvaj, aki elfogja az e-mailjeidet, biztosan ne tudja elolvasni azokat. Mindössze egy internetkapcsolattal rendelkező számítógépre, egy e-mail fiókra és nagyjából negyven percre van szükséged.