fsfe

A Szabad szoftverek és a felhasználók szabadsága

FSFE logó csavarhúzóval illusztráció
Az alábbi cikkünkben az informatikában járatlanabb olvasóink számára szeretnénk szemléltetni, mit jelent a Szabad szoftver és milyen megszorításokkal és veszélyekkel jár a zárt szoftverek használata. Egy hétköznapi életből merített példa (csavarhúzás) segítségével mutatjuk be a nem szabad programok korlátozásait.

A cikk az FSFE alapítvány egyik szórólapja alapján készült.

30 éves az FSF és 15 éves az FSFE

FSF 30 fejléc
FSFE 15 kitűző
A Free Software Foundation (FSF) egy nonprofit alapítvány, amelyet Richard M. Stallman hozott létre 1984-ben és amelynek célja az egész világon támogassa a számítógép használók szabadságát és minden szoftverhasználó jogait megvédjék.

A Free Software Foundation Europe (FSFE) az FSF testvér szervezete, amelyet 2001-ben alapítottak és amelynek célja, hogy képessé tegye a felhasználókat a technológia irányítására.

Néhány szó az FSFE-től: e-mail önvédelem megfigyelés ellen 3.

e-mail önvédelem infografika
Az előző részben szó volt a barátok tanításához szükséges útmutatóról. A mostani alkalommal ennek magyar fordítását tesszük közzé.

Az e-mail titkosítás megértése és beállítása sok ember számára ijesztő feladatnak tűnik. A barátaid segítése a GnuPG-vel ezért játszik fontos szerepet a titkosítás terjesztésében. Még ha ez csak egyetlen embert is jelent, még mindig egy fővel több titkosítást használó lesz, mint korábban volt. Megvan a lehetőséged, hogy segíts a barátaid szerelmes leveleit a magánszférájukban tartanod és megtanítsd őket a szabad szoftverek fontosságára. Ha GnuPG-t használsz e-mailek küldésekor és fogadásakor, tökéletes jelölt vagy egy bemutató vezetésére!

Néhány szó az FSFE-től: e-mail önvédelem megfigyelés ellen 2.

e-mail önvédelem infografika
Az előző cikk folytatásaként:

A tömeges megfigyelés sérti az alapvető jogokat és fenyegeti a szólásszabadságot. Ez az útmutató megtanít téged egy alapvető megfigyelés elleni önvédelemre: e-mail titkosítás. Miután befejezted, képes leszel kódolt e-maileket küldeni és fogadni, hogy egy megfigyeléssel foglalkozó ügynök vagy tolvaj, aki elfogja az e-mailjeidet, biztosan ne tudja elolvasni azokat. Mindössze egy internetkapcsolattal rendelkező számítógépre, egy e-mail fiókra és nagyjából negyven percre van szükséged.

Néhány szó az FSFE-től: e-mail önvédelem megfigyelés ellen

Megfigyelő kamera figyelmeztető tábla
Miután Snowden felfedte az NSA és más nyugati hírszerző ügynökségek tömeges megfigyeléseit, az emberek részéről nagy érdeklődésre tart számot, hogyan szerezhetnék vissza a magánszférájukat, valamint a biztonságos kommunikációt. Azért, hogy segítsünk az embereknek az e-mail kommunikációjukkal kapcsolatban, készítettünk egy szórólapot, amely elmagyarázza az e-mail biztonsági problémáit és azt, hogyan lehet azokat megoldani GnuPG e-mail titkosítás segítségével. Ráadásul ez a szórólap konkrétan megmagyarázza, mi az a hátsó ajtó (backdoor), és miért szükséges a biztonsági szoftvereknek szabad szoftvereknek lenniük.