swappiness

Mekkora legyen a swap mérete?

Tux logó

Probléma: Szerte az interneten elég vegyes információkat találni a swap ajánlott méretével kapcsolatban és nem tudod, hogy melyik adatnak érdemes hinni.

Ez a kisokos kivételesen egy kicsit hosszabb lesz, de csak azért, hogy megmagyarázzam, hogy mi, miért. Swap témakörben több írásunk is van itt az oldalon, viszont kimaradt talán az egyik leginkább evidens dolog: mekkora is legyen a swap? Általános felhasználást (böngészés, filmezés, dokumentum szerkesztés, ilyesmi) nézek, grafikus felülettel. Vigyázz a torrentezéssel! Hajlamos komoly mennyiségű gyorsítótárat begyűjteni miatta a rendszer, ami nem baj, csak nem mindig szeretné átadni a helyét a többieknek, így a gép swapolási szokásait felboríthatja.

Ha kiszolgálóként használod a gépet, az teljesen más tészta, nincs igazán ajánlott érték, ott tesztelni kell. Azt vedd figyelembe, hogy ha túl sokat swappol a kiszolgáló, akkor csúnya késleltetések keletkezhetnek a kiszolgálás idejében, ez pedig nem kívánatos.

Értsük meg a swappiness működését

Tux

Tudom, hogy egy kicsit megcsúsztam a release hétfővel, amiért (főleg a rendszerességet szeretőktől) elnézést is szeretnék kérni. Remélem, hogy a cikk tartalma kárpótolni fog a késésért.

Számomra igencsak meglepő volt, hogy a többi cikkhez képest, relatív nagy népszerűségnek örvendett az „Értsük meg a Load average értékét!” írásom. Nos, ennek mintájára megpróbálom érthetően elmagyarázni, hogy mi is az a swappiness, mire való és miért (nem) érdemes piszkálni.

Swappiness érték beállítása

Értéke 0 és 100 között lehet, alapértelmezetten 60. Minél nagyobb ez az érték, a kernel annál agresszívebb swappolásba kezd. Hogy jobban értsd: az alapértelmezett 60-as érték azt jelenti, hogy ha a memóriának már csak nagyjából a 40%-a szabad, akkor elkezd swappolni. Ha az érték 0, akkor csak OOM megelőzése céljából swappol, vagyis akkor, ha már nincs több lefoglalható szabad memória. Ha 100, akkor erőteljesen használja a swapot.