Ahogy mi is megírtuk, két hete kiadták az ubuntuBSD 15.10 béta1-et. Ebben a cikkben a béta2-t fogjuk telepíteni és tesztelni.
<--break-->
Korábban nem volt dolgom BSD-vel, így az ubuntuBSD megjelenése kiváló alkalmat szolgáltatott a kipróbálásra. A következőkben tehát az első (ubuntu)BSD-s élményemről számolok be.
Letöltés és telepítés
A https://sourceforge.net/projects/ubuntubsd/ oldalról letölthető a kevesebb, 900 MB-os ISO. A letöltés után jöhetett a VirtualBox, hogy otthont adjon az ubuntuBSD tesztnek.
Az új virtuális gép készítésekor, mikor az operációs rendszer típusát BSD-re állítjuk, a VirtualBox a memória méretét 128 MB-ban határozza meg. Ezt célszerű némileg nagyobbra állítani. Amennyiben a gazdagép lehetőségei megengedik, egy 2 GB-os értékkel nem lőhetünk mellé.
A virtuális merevlemez mérete alapértelmezetten 2 GB BSD esetén, ez pedig kevés az ubuntuBSD-nek. Célszerű az Ubuntunál megszokott legalább 8 GB-ra állítani.
A virtuális gép létrehozása után konfiguráljuk igény szerint, a gazdagépnek megfelelően. Én 2 processzormagot adtam neki és a videómemória méretét is az alapértelmezettől nagyobb értékre állítottam.
Az indítás és a betöltődés után gyakorlatilag egy Ubuntu alternate telepítő fogad. Az első lépés a telepítés nyelvének megadása:
Magyarul nem tud.
A következő lépés a lokalizáció beállítása:
Harmadik lépésben tájékoztat a telepítő, hogy az általam megadott angol nyelvhez és a magyarországi lokalizáció kombinációjához nincs beállítása, így válasszak:
Megteszi az alapértelmezett en_US.UTF-8.
A kiválasztás után megkezdődik a komponensek betöltése és a hálózati beállítások konfigurálása:
A gép nevének megadása:
A felhasználó adatainak megadása:
A következő a partícionálás:
Mivel virtuális gép 8 GB-os merevlemezzel, nem volt szükség kézi partícionálásra. A módosítások lemezre írása után elkezdődött az alaprendszer telepítése:
A tükör megadása:
És az esetleges proxy beállítás:
Ezután folytatódik a csomagtelepítés:
Majd megadhatunk egyéb telepítendő programokat is szóköz billentyűvel:
Az ubuntuBSD XFCE felülettel érkezik, így ezt telepíthető a csomagválasztáskor.
Ezután a billentyűzet megadása következik:
Folytatódik a csomagtelepítés:
Végül a GRUB telepítési helyét kell és a rendszeróra beállításait megadnunk:
Ezzel a telepítés véget is ért. Virtuális gépen se tartott tovább negyed óránál:
Az újraindítás után az XFCE bejelentkezési képernyője fogad:
Bejelentkezés után egy fekete képernyő és a megszokott XFCE menü jelenik meg:
Tapasztalatok
Fontos megjegyezni, hogy a rendszer még erősen fejlesztés alatt áll, ezért előfordulhatnak stabilitási problémák és programhibákba is belefuthatunk. Ilyen például a csomagfrissítés, mivel a tükrök még nem állnak készen a használatra.
Ettől függetlenül a rendszer kipróbálható, ugyanis előtelepítve találjuk a Firefoxot, a LibreOffice Writert, Calc-ot és Math-t, a gmusicbrowsert, a Pidgint, a Mousepadot, a Vimet, az Evince-t, a Ristrettót, a Transmissiont, a Parole-t, a Thunart, az Aknakeresőt és a Sudokut is.
A magyar billentyűzetkiosztás beállítható, a rendszer nyelve is magyarítható, ami meg is őrződik. Az általam kipróbált programok használhatóak, bár a rendszer kicsit lassúcska, néha meg-megbotlik, de remélhetőleg a fejlesztés későbbi szakaszában kinövi eme gyermekbetegségeit.
Én mindenesetre várni fogom a fejleményeket!