Linux alatt ha bármilyen hardverinformációra van szükségünk, akkor egyből az lshw
, lspci
, lsusb
parancsokra gondolunk. Ezek hasznosak, sokat tudnak és szeretjük őket. De mi van akkor, ha mindezt grafikus felületen szeretnénk látni?
lshw-gtk
Weboldal: https://www.ezix.org/project/wiki/HardwareLiSter/GUI
Az lshw-gtk pontosan az, amire a nevéből is következtetünk: egy grafikus frontend az lshw
-hoz. Se többet, se kevesebbet nem tud, mint az alapját képző karakteres program. Annyi kivétellel, hogy itt kapunk egy kattintatós felületet és itt-ott ikonokat. Magáról az operációs rendszerről egy szót sem szól, ahogy teljesítmény teszteket sem tud készíteni. Egyszerű, célprogram.
Telepítés: sudo apt-get install lshw-gtk
Sysinfo
Weboldal (jelenleg nem működik): http://sysinfo.r8.org/
Sourceforge project: http://sourceforge.net/projects/gsysinfo/
A Sysinfo pont az, amire az átlag felhasználónak szüksége van: az alapvető rendszer és hardver paramétereket írja ki egy jól átlátható felületen. Egyszerű felületének hála, akár telefonos segítséghez is használható. Egy gond van vele: Mono kell hozzá.
Telepítés: sudo apt-get install sysinfo
Hardinfo
Weboldal: http://sourceforge.net/projects/hardinfo.berlios/
A Hardinfo működésre és kinézetre is a jól megszokott, klasszikus rendszerinformációs programokat képviseli. Bal oldalt a kategóriák, jobb oldalt pedig tartalmuk. Képes jelentést is készíteni, illetve teljesítmény tesztet is végezni. Bár a tesztelt programok között ő a legokosabb, tudása mégis valahol középszinten megrekedt. Például meg tudja mondani, hogy a vezérlő melyik portján lóg a lemez, a gyártóját és a típusát, azonban nincsenek se típus-, se teljesítményspecifikus adatok. Persze ezek már azok az adatok, melyekre az átlagfelhasználó még csak nem is kíváncsi. Én pedig telhetetlen vagyok, tudom.
Telepítés: sudo apt-get install hardinfo
Linux Kernel Monitor
Weboldal: http://sourceforge.net/projects/lkmonitor/
Kicsit kilóg a sorból a Linux Kernel Monitor. Itt a hangsúly nem a hardveren, hanem a szoftveren, egészen pontosan – ahogy a neve is mutatja – a Linux kernelen van. A /proc alatt lévő rendszer és folyamat információkat gyűjti össze és tálalja grafikus formában nekünk. Sajnos nagyon régen volt frissítve, így akadnak nagyobb GTK hibák, illetve karakterkódolási (UTF-8) gondok is.
Telepítés: Az Ubuntu 8.04-hez készült csomagok kompatibilisek a 14.10-el is, így nyugodtan lehet a DEB-et telepíteni. A SourceForge kicsit csuklik, csak a sokadik tükörről sikerült letöltenem, ezért feltettem a letöltések közé a csomagokat, természetesen forrással együtt. Itt találod őket.
I-Nex
Weboldal: http://i-nex.linux.pl/
Utoljára, de közel sem utolsó sorban szeretném, ha megismerkednél az I-Nex-el, avagy A rendszerinformációs programmal Linux alatt. Túlzás nélkül állíthatom, hogy a fentiek elbújhatnak mellette. Felülete ismerős lehet, ha találkoztál már a CPU/GPU-Z alkalmazásokkal a Windows alatt. Egymagában tudja azt, amit az említett két alkalmazás, rengeteg rendszerspecifikus dologgal megspékelve. A Hardinfónál említettem, hogy hiányolom a típusspecifikus információkat. Nos, itt egész részletes információkat kapunk a hardverekről. További öröm, hogy a Cerbero online hardver adatbázisnak köszönhetően tudása folyamatosan növekszik.
Egyetlen, de nem elhanyagolható gondom van vele: az alkalmazás indítása nagyon lassú, kb. egy percig folyamatosan pörgeti a CPU-t, mire elindul. A logok szerint épp ismerkedik a processzorral, ami nem is lenne gond, ha legalább valamilyen szinten visszajelzést – mondjuk egy progressbar-t – adna a program, hogy „mindjárt elindulok, csak még van egy kis dolgom”.
Telepítés: Az I-Nex még nincs benne az Ubuntu tárolókban, így PPA-t kell felvenni hozzá:
sudo add-apt-repository ppa:i-nex-development-team/stable sudo apt-get update sudo apt-get install i-nex
Jó rendszer-analizálást!