Többször is volt már szó az oldalon a pehelysúlyú Linux disztribúciókról. Van is rájuk igény bőven, hiszen a Lubuntu cikkeinknek van az egyik legnagyobb olvasottsága. A mai írásomban egy régi barátot köszönthetünk új köntösben.
A BunsenLabs Linuxot a Crunchbang Linux (#!) egyenes ági utódjaként ismerhetjük meg. Mikor a Crunchbang fejlesztője bejelentette, hogy megszűnik a rendszer, a köré épült közösség úgy gondolta, hogy nem hagyja veszni az eddigi eredményeket és továbbviszi a rendszert Bunsenlabs néven. Ha nem tudnám, hogy a rendszert már nem Crunchbangnek hívják, akkor azt hihetném, hogy annak egy újabb kiadásával állok szemben: csak olyan apróságokat változtattak a jól bevált alapokhoz képest, mint a betűtípusok vagy a téma csiszolása.
Természetesen ez nem minden. Ami kevésbé tűnik fel, az a programok és az alaprendszer frissítése: a BunsenLabs is Debian alapú, de immár a 8.3-as Jessie dolgozik alatta. Az alapértelmezetten telepített böngésző az Iceweasel, fájlkezelőnek a Thunart ajánlja, médialejátszónak VLC, fejlesztéshez és jegyzeteléshez pedig Geany van alapértelmezetten telepítve.
Itt nagyjából végére is értünk az alapértelmezetten telepített alkalmazások sorának. Így, alapértelmezetten telepítve olyan 2,5 GB-nál megáll a rendszer tárhelyigénye. A kezdőbb (és lustább) felhasználók szerencséjére a rendszer itt még nem engedi el a kezünket: első indításkor egy csinos kis terminálablakban köszönt minket a rendszer és figyelmeztet: az alapértelmezetten stabil rendszert könnyű plusz tárolókkal megborítani. Itt külön kiemelik, hogy igyekezzünk mellőzni az Ubuntu PPA-k használatát, illetve az olyan csomagokét, amelyek glibc-t frissítenek. Ha ez neked nem jelent semmit, az sem probléma, mert 95%-os eséllyel sosem fogsz ilyen műveletet végrehajtani. Mindenki másnak pedig szóltak. :)
Az üdvözlőablakban továbblépkedve az igényeinkről kérdezősködik a BunsenLabs. Szükségünk van-e nyomtató támogatásra, LibreOffice-ra, Javára, fejlesztőkörnyezetekre, multimédiás kiegészítésekre stb. Néhány kérdés után feltelepülnek a rendszer frissítései és az igényelt extra funkciókat tartalmazó szoftverek. Készen is vagyunk.
Bár a rendszer felülete első (és második) ránézésre igen puritánnak tűnhet a mai csili-vili Compizkocka forgató világban, mégis minden megtalálható a rendszerben, ami általában kellhet: irodai szoftvercsomag, böngésző, zene és film lejátszó, fájlkezelő, PDF olvasó. Minden mást pedig a tárolókból tudunk telepíteni. Az egyszerűség előnye, hogy az igazán elavult vasakat is használhatóvá tudja tenni.
Teszthardver:
Acer Aspire 5315 laptop
CPU: Intel Celeron 560 (2,13 Ghz)
Memória: 1 GB (amiből az integrált videokártya lecsíp magának, így a rendszernek marad 998 MB)
HDD: 120 GB
Természetesen, minden hardver kiválóan működik: az Atheros WLAN kártya telepítés után azonnal működött, mindenféle varázslat nélkül. Sőt! Még a tapipad jobb szélén lévő görgetősáv is csont nélkül megy. :)
A BunsenLabs visszahozta az életbe ezt a gépet. Úgy kaptam meg, hogy használhatatlan szemét. És tényleg: az eredetileg rajta futott, na szóval vánszorgott Windows 7 (és a víruskereső) párossal teljesen használhatatlan volt. Hosszú-hosszú percekbe telt, amíg elindult bármi is. Ez pedig most (és kivételesen) nem a Windows klasszikus (idővel használhatatlanra lassuló) hibája: a gép tényleg kevés hozzá.
Első nekifutásként telepítettem rá egy natúr Ubuntu 15.10-et, teljes felszereltséggel. Azzal a felszólalással, hogy láttunk már karón varjút, hátha…, de persze az várt módon viselkedett: alig volt használhatóbb a hetes Windowsnál.
A következő rendszer egy Ubuntu Mate lett volna, de Charmed jelezte egyet nem értését a dologgal kapcsolatban. Már két gépen is megismerkedtünk az Ubuntu Mate képességeivel, itt az ideje, hogy mást is kipróbáljunk. Először a WattOS-t próbáltam ki, de valahogy nem hozta a várt eredményt. Majd eszembe jutott a Crunchbang és róla a BunsenLabs, amivel annyira meg vagyok elégedve, hogy még cikk is született róla.
Hogy mennyit is eszik? Nos, jelenleg LibreOffice-ban írom a cikket, fut egy Thunar, Terminator, az Iceweaselben pedig egy Gmail és további 4 fül van nyitva. Továbbá folyamatban van egy rendszerteszt is (Asteroids@home). A Conky szerint így 511 MB RAM foglalt a 998-ból, amelyhez még 88,1 MB-nyi lapozófájlt is használ. A rendszer reszponzív és igazán kellemesen használható.
Röviden: a BunsenLabs egy elavult, de még életképes számítógépet némi kompromisszum árán, de tökéletesen vissza tud hozni az életbe.